loader
Foto

Galerie foto

Despre soluţiiile de revitalizare a turismului, la ”Investiţi în România!”

Pe 16 martie, de la ora 21:00, Octavian-Dragomir Jora v-a invitat să urmăriți o nouă ediție pe TVR Internațional.

 

Investiţi în România!

Turismul din întreaga lume a fost lovit crunt de criza sanitară, restricțiile de călătorie impuse în contextul pandemiei, numărul foarte mic de rezervări noi și multitudinea de cereri de rambursare ca urmare a anulărilor vacanțelor de către vizitatori sunt câteva dintre problemele unei industrii în colaps. Pentru a veni în sprijinul statelor, organismele internaționale au adoptat măsuri ample, în încercarea de a atenua efectele coronavirusului asupra antreprenorilor și angajaților din acest sector. Ce propuneri au decidenții europeni și cât de eficiente au fost măsurile adoptate până în prezent, pentru a ajuta această ramură, ați putut afla la “Investiți în România!”.

Pandemia a schimbat comportamentul turiştilor, aceștia preferând locuri mai retrase, care să le ofere siguranţă în contextul crizei sanitare. În această perioadă, românii și-au redescoperit propria ţară, alegând să-și petreacă vacanțele la pensiunile agroturistice. În această ediție vorbim și despre măsurile luate de autoritățile din România pentru a-i sprijini pe antreprenorii din industria ospitalității, despre cum a fost anul 2020 pentru proprietarii de pensiuni, cum se preconizează a fi 2021, precum și ce soluții aşteaptă acest sector pentru revitalizare.

Dacă anul trecut, mulți români au optat pentru vacanţele la ţară, turismul balnear a înregistrat pierderi uriașe din cauza scăderii numărului de vizitatori. În contextul menţinerii piscinelor interioare închise şi a altor facilităţi, mulți turiști au renunțat la tratamente, fie din cauza restricțiilor, fie de teamă. În acest context, antreprenorii caută soluții pentru a ieși din impas. Redeschiderea complexelor la interior şi permiterea terapiilor pe bază de apă, dar şi acordarea unor tichete de tratament pentru cei cu afecțiuni cronice sau pentru cei care au suferit de virusul Sars-Cov-2, măsuri luate și în alte state, sunt câteva dintre propunerile înaintate guvernanților pentru a reporni turismul balnear românesc.

Invitaţii lui Octavian-Dragomir JORA au fost:

BENDE SÁNDOR – președinte Comisia pentru Industrii și Servicii, Camera Deputaților

conf. univ. dr. MARILENA STOIAN – preşedinte fondator Asociaţia Naţională de Turism Rural, Ecologic şi Cultural

DĂNUŢ UNGUREANU – director Centrul de Formare şi Inovaţie pentru Dezvoltare în Carpaţi, Agenţia Naţională a Zonei Montane

IULIANA TASIE - vicepreşedinte Organizația Patronală a Turismului Balnear din România

IOANA MARIAN - preşedinte Asociația SPA România, fondator despreSpa.ro

 

***

Edițiile emisiunii sunt disponibile online pe TVR+.

Așteptăm opiniile și sugestiile dumneavoastră pe pagina de Facebook a emisiunii!

 

 

 

9:50 Rock Maniac

*Interviu cu membrii trupei Odyssey

Jurnalişti: Ana Maria Pleşcan, Laurenţiu Mandu

Realizator şi producător Cristi I. Popescu

(Reluare)

10:40 Primăvara amintirilor

*Telerecital Dem Rădulescu emisiunea este
 
Exclusiv în România, la final de sezon

Exclusiv în România, la final de sezon

publicat: joi, 25 iunie 2026

„Pentru ultimul episod al actualului sezon, cel cu numarul 26, v-am pregătit o ediţie specială cu cele mai frumoase şi atent selecţionate ...

Destine ca-n filme: Andreea Lichi şi Marius Igna

Destine ca-n filme: Andreea Lichi şi Marius Igna

publicat: miercuri, 24 iunie 2026

Despre curaj și puterea de a lua viața de la început aflăm din poveștile de viață ale unor tineri care au dat piept cu provocările vieții, au ...

„Rock Maniac” la final de sezon

„Rock Maniac” la final de sezon

publicat: marţi, 23 iunie 2026

Ultima ediție a acestui sezon ne face recomandări de vacanţă, ne aduce noutăţi de la trupa Odyssey, ne prezintă cel mai recent album Rolling ...

 

#tvri