loader

Ziua Naţională a României, sărbătorită la New York

Marți, 13 decembrie, de la ora 21:00 la TVR Internațional și pe TVR+, ați putut vedea cum au sărbătorit Ziua Națională, la New York, românii stabiliți în America.

 

Actualitatea TVRi

Ediția este disponibilă online pe TVR+.

De 1 Decembrie, românii din SUA au vorbit în limba lor maternă și au petrecut ca acasă.

Românilor le-a urat "La mulţi ani!” însuşi secretarul general al ONU, Ban Ki-moon.

Prezent la recepția pe care Misiunea Permanentă a României la ONU a oferit-o cu prilejul zilei de 1 Decembrie, Ban Ki-moon a apreciat progresul pe care România l-a făcut pe calea democrației și contribuția pe care o are țara noastră la eforturile ONU de promovare a păcii și securității în lume, a dezvoltării durabile și a drepturilor omului.

“Sunt multe motive pentru care meritați felicitări. România avansează în tranziția democratică și promovează o dezvoltare sustenabilă. De asemenea, România are o mare contribuție la scară globală, iar echipa noastră de la Organizația Națiunilor Unite lucrează împreună cu Guvernul pentru a întări impactul pe termen lung al dezvoltării. Am văzut dedicarea lor când am vizitat România în 2008, cu ocazia Summitului NATO. România se concentrează pe respectarea democrației, pe educație și alte domenii cheie pentru asigurarea unei dezvoltări sustenabile”, a spus Ban Ki-moon.

(w882) Ny

Foto credit: Agerpres, Alex Micsik

(w235) NYGazda primei recepții oferite la New York de Ziua Naţională a fost Excelenţa Sa Ion Jinga, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar, Reprezentant Permanent al României la Organizația Națiunilor Unite.

Excelența Sa a vorbit despre semnificația istorică a Zilei Naționale a României, dar și despre contribuția pe care țara noastră a adus-o de-a lungul timpului la consolidarea misiunilor fundamentale ale ONU:

Țara mea are o tradiție în diplomație cu standarde profesionale înalte, fixate de celebrul diplomat Nicolae Titulescu, cel care a fost ales de două ori președinte al Ligii Națiunilor. În cei 61 de ani de când este membră a Organizației Națiunilor Unite, România a fost o prezență activă în organizație.

Țara mea a fost prima țară din Estul Europei care a deținut președinția Adunării Generale a ONU, în 1967-1968.

A fost membră a Consiliului de Securitate și de asemenea membră a ECOSOC și a Consiliului pentru Drepturile Omului, precum și a mai multor comisii ale ONU. De-a lungul acestor ani, România a sprijinit Organizația Națiunilor Unite și a acționat întotdeauna pentru consolidarea profilului global al organizației.”

Românii care trăiesc în America au fost invitaţi la recepţii prilejuite de Ziua Naţională, organizate de Misiunea Permanentă la ONU, Institutul Cultural Român din New York şi de Consulatul României la New York.

(w882) NY

A fost un bun prilej pentru a se reîntâlni, a vorbi românește și de a transmite gândurile și urările lor de dincolo de ocean.

***

Foto credit: ICR New York

(w882) NY

Realizator: Emilia Avram, TVR Cluj

Urmăriţi emisiunea LIVE pe TVR+.

***

Emisiunea poate fi urmărită pe tabletă sau mobil.

Descărcați aplicaţiile TVR+ pentru IOS și Android!

15:30 Hai-hui... cu Marina

Prezintă Marina Almăşan

Jurnalişti: Mirela Vasile, Andreea Baciu

Producător Marina Almăşan

16:30 Ora regelui

Unele dintre ceasurile Regelui Carol I și ale Regelui Mihai, precum și alte piese valoroase din patrimoniul muzeal, împreună cu obiecte de colecție și cu simboluri ale statului elvețian au compus o inedită expoziție aniversară. Dedicată celor 115 ani de relații diplomatice dintre România și Confederația Elvețiană, expoziția “Valori care rezistă timpului” a fost prezentată în Sala de Marmură a Băncii Naționale a României.

Majestatea Sa Margareta şi Principele Radu au fost oaspeţii Radio România, instituție al cărei act de naștere a fost semnat de Regele Ferdinand, cu o sută de ani în urmă, și care a păstrat o remarcabilă legătură cu Familia Regală. Radiodifuziunea publică organizează anual două evenimente aflate sub auspicii regale, Concertul de 10 Mai și Festivalul Internațional de Teatru Radiofonic Grand Prix Nova.

Generozitatea, responsabilitatea, puterea exemplului şi loialitatea sunt câteva dintre valorile promovate de Fundaţia Regală Margareta a României. Cele 8 proiecte de succes derulate îi aduc împreună, pentru o seară, la Palatul Elisabeta, pe beneficiari, susținători și voluntari. Dincolo de realizările cuantificate în cifre, timp de 35 de ani, rămân poveștile de viață ale celor cărora fundația și partenerii săi au reușit să le schimbe destinul.

Prezintă Bogdan Şerban-Iancu

Realizatori: Diana Ilica, Bogdan Şerban-Iancu

Producător Lidia Voicu

 
O familie de medici tineri și povestea lor de succes, într-un nou episod al emisiunii „A doua emigrare”

„A doua emigrare” este un program al postului TVR Internațional dedicat românilor care, după ce și-au consolidat o carieră în străinătate, decid ...

Lumini în întuneric | VIDEO

Lumini în întuneric | VIDEO

publicat: vineri, 26 iunie 2026

Vă invităm să urmăriți transmisia specială a evenimentului cultural-comemorativ „Lumini în întuneric”, dedicat victimelor Pogromului de la Iași ...

Industria IT, paşi spre inovaţie cu valoare adăugată

Când vorbim despre tehnologia informaţiei, ne referim la divizii locale ale multinaţionalelor, la companii româneşti care au crescut spectaculos ...

 

#tvri