Produsele de consum din epoca comunistă nu excelau printr-o calitate deosebită. De altfel, planurile cincinale aveau în vedere cantitatea, în timp ce calitatea nu era o prioritate pe agenda partidului comunist. Totuși, câteva produse au rămas în amintirea oamenilor ca surprize plăcute.
Trecem în revistă cele mai apreciate produse realizate în epoca socialistă. De la Gerovital și Polidin, la Bicicleta Pegas și biscuiții Eugenia, de la perdelele de Pașcani la înghețata Polar și vinul Murfatlar. Nu omitem nici papușile Arădeanca, pantofii Guban și Clujana, covoarele de Cisnadie sau automobilul Dacia. Vă invităm într-o calatorie în trecut să cunoaștem cele mai apreciate mărci ale vremii.
Discuția din platou va fi despre ce a mai rămas din brandurile de odinioară și despre ce branduri românești avem la momentul de față.
Invitati: lect univ dr Luminiţa Ciocan si Manuela Ciugudean, Coach de Personal Branding
Vă invităm să urmăriți această ediție a emisiunii „Miturile comunismului” sâmbătă, 8 august, de la ora 17.30, pe TVR Internațional.
***
Producători: Raluca Rogojină, Roxana Tarhon
Sursa foto: captură din emisiune























