loader

Performanţă în sistemul de învăţământ privat din România

Prof. dr. Silvia Moraru, directorul Liceului Teoretic Naţional din Bucureşti şi Daniel Petriceanu, profesor de matematică, Liceul Teoretic Naţional din Bucureşti sunt invitaţii lui Sorin Burtea, miercuri, la TVR Internaţional, de la ora 22:00.

 

Sorin Burtea
Investiţi în România!

Ediția este redifuzare din data de 9 decembrie 2015 şi este disponibilă online pe TVR+.

Bucureşti, nu departe de Piaţa Victoriei, pe strada Buzeşti, la numerele 14-18! Între mulţimea de clădiri, se profilează impunător Liceul Teoretic Naţional. O instituţie privată de învăţământ înfiinţată în 2012, care încearcă şi reuşeşte în bună măsură, să le demonstreze elevilor că școala este frumoasă. În doar 3 ani de la deschiderea oficială, a reuşit să-şi câştige renumele binemeritat. De la un an la altul, numărul de elevi a crescut, de la 38 în 2012, la 160 în 2015, iar cererile pentru înscriere sunt din ce în ce mai multe.

Este rezultatul muncii unui grup de specialişti cu înaltă calificare în domeniul educaţiei, este rodul unei experienţe de zeci de ani în învăţământ a unui director care a ştiut ce îi trebuie unei instituții ca să pregătească elevii pentru performanţă.

Nu învăţăm pentru şcoală, ci învăţăm pentru viaţă, spunea marele filosof Seneca, poate cel mai bun citat prin care putem descrie liceul. Sau poate cel mai bine a spus actorul Dan Puric, într-o vizită făcută aici: „Liceul Teoretic Național își propune să facă cea mai valoroasă investiție în tineretul din România și care în ani de zile va da rod. Instituţia face un lucru esenţial: încurajează elita. Iar pentru asta, nu e de ajuns învățământul, este importantă și educația. Acest liceu își propune să predea cunoștințe universale pe o atitudine românească, ceea ce este fundamental pentru viitorul țării”.

Emisiunea Investiţi în România!-Euroeconomia” este difuzată în direct, la TVR Internaţional şi retransmisă în Republica Moldova prin postul TVR Moldova.

Emisiunea poate fi urmărită şi în live streaming pe TVR+, pe tabletă sau mobil.

 

Descărcaţi aplicaţiile TVR+ pentru IOS şi Android!

 

 

 

18:00 Reţeaua de idoli

*Invitat Dragoş Pătratu

Jurnalist Ioana Constantin

Realizator şi producător Irina Păcurariu

19:00 Telejurnal

*Ştiri

Prezintă Mihai Rădulescu

Producător Diana Anghel / Dorin Munteanu

Transmisiune directă

 
Excelenţă, simboluri, tinereţe şi reveniri spectaculoase la “Drag de România mea!”

TVR 2 vă propune sâmbătă, ora 20.00 și duminică, ora 15.00, o gală a premierelor, a excelenţei şi a nostalgiilor.

„Ecourile Imperiului

„Ecourile Imperiului"

publicat: marţi, 21 aprilie 2026

O incursiune captivantă prin Bulgaria dezvăluie transformarea imperiilor în cultură vie, de la mozaicurile antice din Plovdiv la ambiția ...

Prezențe românești: ce înseamnă să fii român-american în Chicago

Seria reportajelor „Prezențe românești” continuă  în noul sezon, cu poveștile descoperite de Irina Păcurariu în Statele Unite ale Americii.

 

#tvri