loader

O poveste cu doi medici: de ce au ales să rămână în România

Marţi 29 octombrie, de la ora 21.10, o nouă ediție a emisiunii “România dus-întors” de pe TVR Internaţional v-a prezentat povestea a doi medici care au ales să rămână într-un sistem medical care frustrează pacienţii.

 

Gabriela Dumbravă
România dus-întors

Emisiunea „România dus-întors” din 29 octombrie este disponibilă pe TVR+

Medicul de familie – baza sănătăţii noastre de la 1 februarie 2014. Tot de atunci, apare şi o noua poziţie în nomenclatorul de meserii al sistemului sanitar, aceea de asistent comunitar. La urgenţă putem apela ca şi în prezent, în schimb trierea ar putea fi mai drastică. Numărul consultaţiilor pentru o afecţiune deja existentă se limitează la 4 pe an. Sunt câteva dintre reglementările reformei prin care Ministerul Sănătaţii intenţionează să aducă ordine în domeniu de anul viitor.

Sistemul românesc de sănătate e bolnav, iar tratamentul nu e gata pentru că se tot lucrează la reţetă… adică la reforma sistemului sanitar, aflată încă în dezbatere publică. De anul viitor, am putea spera ca sectorul sănătăţii să intre măcar în convalescenţă. Aflăm cum arată tratamentul prescris şi cât de benefic este de la medicul Adrian Pană – secretar de stat în Ministerul Sănătăţii.

Şi totuşi, într-o Românie cu un sistem de sănătate care frustrează pacienţii şi le pune pe fugă pe multe dintre cadrele medicale, mai sunt şi medici care aleg să profeseze în ţara noastră. Vă prezentăm două exemple de medici stomatologi, specialişti în implanturi dentare.

Octavian Făgăraş a plecat de la 8 ani din România împreună cu familia, a studiat medicina generală şi stomatologia în Germania şi Italia şi ar putea sa profeseze oriunde în Europa. De aproximativ 3 ani, medicul Octavian Făgăraş a ales ţara noastră.

La fel şi stomatologul italian Diego Toffanin care a locuit 10 ani în SUA şi aproape 7 ani prin toată Europa: Toffanin s-a stabilit, de un an, în România.

Emisiunea este programată marţi 29 octombrie, de la ora 21.10 la TVR Internaţional şi live pe www.tvrplus.ro.

20:00 Starea naţiei

Emisiunea își propune să folosească umorul, pentru a sancționa derapajele din spațiul public, indiferent de zona din care provin acestea. În același timp, prin modul de abordare, Starea nației cultivă spiritul critic al telespectatorilor și contribuie la creșterea rezistenței la manipulare. ​Foarte important de precizat este că umorul nu este scopul emisiunii, ci doar un mijloc prin care emisiunea Starea nației dorește să-și atingă obiectivele menționate mai sus. Atacând zilnic zona politică și pe cea socială, emisiunea pune accent pe educație, văzând în aceasta cea mai rentabilă investiție pe care societatea o poate face pentru dezvoltarea ei.
Emisiune de Dragoş Pătraru

21:00 Jurnal Cultural

Prezintă: Bogdan Stănescu, Camelia Văcaru

Producător Miruna Moraru

 
O familie de medici tineri și povestea lor de succes, într-un nou episod al emisiunii „A doua emigrare”

„A doua emigrare” este un program al postului TVR Internațional dedicat românilor care, după ce și-au consolidat o carieră în străinătate, decid ...

Lumini în întuneric | VIDEO

Lumini în întuneric | VIDEO

publicat: vineri, 26 iunie 2026

Vă invităm să urmăriți transmisia specială a evenimentului cultural-comemorativ „Lumini în întuneric”, dedicat victimelor Pogromului de la Iași ...

Industria IT, paşi spre inovaţie cu valoare adăugată

Când vorbim despre tehnologia informaţiei, ne referim la divizii locale ale multinaţionalelor, la companii româneşti care au crescut spectaculos ...

 

#tvri