loader

Lumea şi noi: Românca la care norvegienii îşi tratează tristeţea

În ediţia de joi, 11 februarie, a emisiunii „Lumea şi noi” de la TVR Internaţional,  am cunoscut-o pe Elvira Anderson, o reşiţeancă aflată acum în Norvegia, unde este medic şi profesor.

 

Lumea şi noi

Ediția este disponibilă online pe TVR+.

Elvira s-a născut la Reşiţa, într-o familie în care mama este de origine maghiară, iar tatăl - de origine germană. A copilărit în cartierul muncitoresc al oraşului unde a absolvit şcoala generală şi pe cea de arte plastice.

A fost olimpică naţională la matematică, fizică şi chimie şi a făcut parte din lotul internaţional de fizică; a terminat Liceul de Matematică-Fizică şi apoi a absolvit Facultatea de Medicină şi Farmacie din Timişoara, secţia de Pediatrie.

În 1995 a început să lucreze la Centrul Primăvara, un centru de recuperare psihomotorie finanțat de Ajutorul Popular Norvegian. Aici a cunoscut-o Marianne Øen, responsabilă de proiecte umanitare în Organizaţia Ajutorului Popular Norvegian pentru Europa de Est. În 1996 a participat la cursurile Şcolii Internaţionale de Vară din Oslo. A fost momentul care i-a schimbat destinul pentru totdeauna.

Eroina poveştii noastre a început specializarea în psihiatrie infantilă în 2000, specializare care a durat cinci ani;  a urmat şi cursurile Institutului Nic Waals pentru a obţine certificare ca psihoterapeut şi a făcut cursuri de specializare în terapie cognitivă în SUA.

(w882) Lumea şi

Elvira Anderson este medic specialist în psihiatrie infantilă - recunoaştere pe care a obţinut-o de la statul norvegian în urmă cu zece ani. A fost angajata spitalului universitar Ullevål din Oslo, iar de opt ani lucrează la spitalul universitar Akershus. Tot de opt ani este lector universitar la Facultatea de Medicină din Oslo.

În Norvegia, ea se bucură de facilităţile unui sistem sanitar care protejează şi respectă omul, fie că e pacient sau terapeut. Ajută sute de copii norvegieni să treacă peste probleme dificile. La ea ajung mulţi copii luaţi de autorităţi din casa părinţilor. Elvira spune că, în Norvegia, copiii sunt îndemnaţi să gândească şi să ia decizii şi din proprie iniţiativă.

Mai multe va povesti chiar Elvira Anderson, în ediţia de joi, 11 februarie, a emisiunii „Lumea şi noi”.

Realizator Cristina Țilică

Lumea şi noi – TVR Internaţional, ora 20:30

***

Emisiunea poate fi urmărită și pe TVR+, pe tabletă sau mobil.

Descărcați aplicațiile TVR+ pentru IOS și Android!

23:00 Garantat 100%

*Invitat Terry Gilliam

Moderator şi realizator Cătălin Ştefănescu

Producător Adrian Ionică

(Reluare)

0:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Vadim Cheptănaru

Producători: Anastasia Ciuleacu şi Mihaela Ursu

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

 
Istoriile oraşului: Parcelarea Sfânta Ecaterina. Un proiect rurban

Chiar și pentru cei născuți aici, Bucureștiul constituie o perpetuă terra incognita. Un colț de stradă te poate lua prin surprindere, atras ...

Final de sezon „Un doctor pentru dumneavoastră”, pe TVR Internațional

În ultima ediţie din acest sezon, descoperim secretele longevivilor planetei , cum ne influențează stilul de viață sănătatea fizică și mentală, ...

Identitate românească, educație și comunitate în inima Bavariei

În Bavaria trăiește una dintre cele mai active și bine reprezentate comunități românești din Germania. O comunitate care a reușit să se ...

 

#tvri