loader
Foto

Un cartuș de Kent și un pachet de cafea

România, 2004

duminică, 02 aprilie 2023
ora 06:00

 

 

Regia: Cristi Puiu

Cu Mimi Brănescu, Victor Rebengiuc

Scurtmetraj

Acțiunea filmului are loc într-un restaurant din București. Tatăl (Rebengiuc) îi cere ajutorul fiului său (Brănescu) pentru a se reangaja într-un post de paznic după ce a fost concediat când mai avea doar doi ani până la pensie. În acest context, țigările și pachetul de cafea reprezintă „atenția” pregătită pentru directorul firmei de pază. Filmul prezintă corupția și putreziciunea societății românești moderne.

ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII ÎN VÂRSTĂ DE PÂNĂ LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU ÎMPREUNĂ CU PĂRINŢII ORI FAMILIA (AP).

9:50 Comorile neamului

Jurnalist Ana-Maria Voicu

Prezentator şi producător Iuliana Tudor

(Reluare)

11:05 România... în bucate

*Studioul teritorial TVR Timişoara

*Sarea în bucate

La Murani, in Timiș, la sarbatorile mari, se fac intotdeauna colacii de pita. Suciți intr-un fel anume, colacii iși fac loc in tipsiile de tabla neagra unsuroase, inghesuite in cuptorița de pamant, ca sa prinda obraj vreo 16 bucați odata. Pentru asta, doamna Veronica Munteanu incepe sa pregateasca aluatul cu o seara inainte. Iar a doua zi, cand maglavaisul da sa iasa din vailing, se pune de-mpreuna cu Andreea, nora, sa suce colacii de sarbatoare. Poftiți de vizionați, la Sarea in bucate!

Prezinţă Dan Liuţ

Realizator Veronica Mihoc

Producător Alice Săceanu

 

#tvri